Erik Karlsson till San Jose Sharks

Erik Karlsson till San Jose Sharks
Publicerad: mån 17 sep 2018 | Uppdaterad: mån 8 jul 2019

KLART: Lämnar Ottawa Senators

Så tog då sagan med Erik Karlsson och Ottawa Senators slut tillslut, länge har rykten kring stjärnans framtid i klubben florerat och många trodde nog att det mesta hade lagt sig, men så igår kväll så kom beskedet att Erik Karlsson blivit bortbytt till San Jose Sharks.

Redan förra sommaren började det sippra ut uppgifter om att Erik Karlsson var missnöjd med läget i Ottawa. Framförallt ska det ha varit det interna lönetak som ägaren Eugene Melnyk har i klubben som gjort Karlsson frustrerad då det hindrar klubben från att vara med och slåss om Stanley Cup. Inför sommarens draft trodde också många att något skulle hända, men så blev inte fallet och ju längre tiden gick så trodde många att parterna blivit sams igen.

Stod mellan Vegas och Sharks

Tidigare i veckan blossade dock rykten upp återigen när flera källor rapporterade att Ottawa jobbade på att göra av sig med Karlsson innan klubbens träningsläger börjar. Framförallt var det tre klubbar som nämndes då, nämligen Tampa Bay, Vegas och Sharks. Tre lag som även tidigare kopplats samman med Karlsson. Ganska snart stod det dock klart att Ottawa inte alls var intresserade av att skeppa iväg stjärnan till Tampa Bay som spelar i samma konferens som Ottawa. Istället stod det mellan Vegas och Sharks alltså, men när Vegas såg till att knyta till sig Max Max Pacioretty så var det endast Sharks kvar. Något som också enligt flera medier ska ha varit Karlssons favoritdestination.

Trots detta så slog nyheten ner som en rejäl bomb igår kväll när det stod klart att Karlsson faktiskt flyttar på sig. I dagens NHL har de här stora affärerna blivit allt mer sällsynta och oftast så stannar det vi just rykten, men nu hände alltså något och förståelsen är idag stor för de stackars fans till Ottawa som nu rycker sitt hår. Klubben gjorde alltså av sig med en av hela NHLs bästa backar och klubbens genom tiderna bästa back och det man fick i utbyte var inte särskilt mycket att hänga i julgranen. Man får visserligen två helt kompetenta NHL-spelare i Dylan DeMelo och Chris Tierny samt lite draftval men mer än så fick inte Ottawa ut av affären. Vilket känns väldigt skumt med tanke på vilken typ av spelare Erik Karlsson ändå är.

Jobbigt läge för Ottawa Senators

Situationen i Ottawa ser nu än värre ut alltså och klubben som omgärdats av flyttrykten under en längre tid kommer nu få det än svårare att sälja ut sin arena. Klubben befinner sig sannerligen på den lägsta botten som man någonsin har varit. Klubben saknar helt stjärnor och är man intresserad av att satsa lite pengar på ett långspel är det nog inte så dumt att sätta en summa på att Ottawa parkerar absolut sist i hela NHL när väl grundserien är över.

Läget ser bättre ut för Sharks

Sharks har å sin sida gjort en helt fantastisk affär och general manager Doug Wilson har ännu en gång visat varför han är en av hela ligans absolut bästa på sitt jobb. Bytet betyder också att Sharks högst troligen har den bästa backuppsättningen i hela NHL eller smaka på namn som Brent Burns, Marc-Edouard Vlasic och nu alltså Erik Karlsson. Namn som sannerligen inger respekt och också en tydlig indikation till resten av ligan att Sharks på inget sätt har några planer på inte gå för Stanley Cup även denna säsong.

För oss svenskar är det nu bara att ställa klockan på 04-04.30 på morgonen för att njuta av en cirkus som kan bli något av det häftigaste NHL har sett på väldigt många år.