Tidigare guldhjälten ställer sig i båset

Tidigare guldhjälten ställer sig i båset
Publicerad: tis 22 maj 2018 | Uppdaterad: mån 8 jul 2019

Rögle förstärker ledargruppen med Cory Murphy

Rögle gick sent under måndagen ut med nyheten att man har förstärkt sin ledarstab inför säsongen med den tidigare guldhjälten i Växjö Lakers, Cory Murphy.

Murphy spelade den gångna säsongen i Karlskrona och när det väl stod klart att klubben inte skulle spela i SHL nästa säsong var det nog väldigt få som trodde att den tidigare VM-vinnaren och SM-guldmedaljören skulle välja att stanna kvar i Sverige men så blir det alltså nu och såhär säger Murphy själv om beslutet att lägga av och gå in i tränarbåset hos Rögle.

En del av mig är lite ledsen över att sluta som spelare men samtidigt är jag grymt glad och tacksam över att få vara kvar i hockeyvärlden.
Det är en erfaren ledare som Rögle får in i sin organisation. Murphy har flera säsonger i NHL och SHL bakom sig och lär kunna bidra med väldigt mycket till det unga lag som Rögle förväntas mönstra nästa säsong. Kontraktet är skrivit på tre år som assisterande och Murphy berättar själv om hur taggad han är över att få chansen hos Rögle.

Det är en fantastisk möjlighet jag fått av Rögle, timingen är perfekt, och jag ser verkligen fram emot att börja jobba i klubben som har något riktigt intressant på gång.
I Rögles tränarbås kommer Murphy att få samsa med klubbens huvudtränare Cam Abbott, Roger Hansson och målvaktstränaren Magnus Wennström. Även Rögles sportchef Chris Abbott väljer också han att kommentera anställningen av Murphy och säger såhär till klubbens hemsida.

Vi är mycket nöjda och förväntansfulla över att få in Cory Murphy i vår organisation. Hans stora passion för hockey, hans förmåga att jobba med unga spelare och många års erfarenhet från hockey på högsta nivå blir värdefullt för oss och är saker som vägde tungt i vårt beslut.
100 kr bonus
Insättning med Swish & Trustly
18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | www.stodlinjen.se