Annonsinformation

Tungt avbräck för Färjestads BK

Tungt avbräck för Färjestads BK

Denna nyhet är skriven innan Sverige fick en ny spelreglering. För att se aktuella bonusar se vår recension av Unibet.

Tung inledning på säsongen och fortsatta skador

Säsongsinledningen har inte varit någon rolig historia för Färjestads BK och nu kommer ytterligare ett tufft slag för klubben.

I somras så började det komma rapporter från FBK att Anton Grundel gjorde stora framsteg i sin rehab och när laget ställde upp för lagfotografering den 21 augusti var Grundel med. I samma veva så släpptes även en intervju på klubbens hemsida där Grundel menade på att de hjärnskakningsproblem han lidit av sedan hösten 2017 nu mildrats rejält och att han hoppades att han skulle vara redo för säsongspremiären.

Så blev det inte och i takt med Färjestads kräftgång har allt mer högljudda röster börjat höras kring klubben om att man behöver ha Grundel tillbaka. Så blir det inte meddelade man idag då man på klubbens hemsida nu kan läsa att spelaren väljer att lägga ner alla tankar på spel den här säsongen och läget ser alltså än mer prekärt ut för Färjestad.

Klubben ligger för närvarande tolva i SHL med endast åtta inspelade poäng, en skörd som är på tok för lite för ett FBK som inför säsongen räknades som ett av lagen som skulle vara med och slåss i toppen av tabellen. Situationen i klubben börjar nu allt mer likna någon form av krisläge och trots att man gjort förändringar i toppen av klubben och bytt lagkapten så har resultaten inte gått vägen.

Senaste förlusten mot Frölunda sved rejält i Karlstad där klubben under stora delar såg ut att vara på väg att knipa en trepoängare, men som vanligt den här säsongen så kroknade man på slutet och frågan är egentligen hur den fysiska och psykiska statusen är på spelarna i klubben. Lägg nu därtill det här tuffa beskedet om Grundel idag och Färjestad måste nog ge sig ut på jakt efter ytterligare någon spelare.

Härnäst väntar nu en tuff bortamatch mot Örebro på torsdag som kanske inte riktigt når upp till kriterierna för en måstematch, men ju längre kräftgången fortsätter för klubben ju större blir pressen och frågan är egentligen hur länge man har tålamod med Johan Pennerborn i båset.

★★★★★
Unibet har Trustly Trustly
Unibet har Swish Swish
Unibet har BankID BankID
Unibet har licens fra Spelinspektionen Licens

Unibet

Registrering med BankID
200 Free Spins
Bonus ej tillgänglig
Omsättningskrav på spin: 25x
oms.krav på insättning 1x
Uttagsförsök Ett Direkt (Swish)
Uttagsförsök Två Direkt (Trustly)
Hitta Starburst (Hastighet) 18 sek
Genomsnittlig svarstid chatt 2 min
Rank från andra jämförelsesidor 4.3
Reklamlänk | 18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se
Senast uppdaterad: 8 juli 2019