Annonsinformation

Rönnberg rasande efter dålig insats

Rönnberg rasande efter dålig insats

Denna nyhet är skriven innan Sverige fick en ny spelreglering. För att se aktuella bonusar se vår recension av Unibet.

Rönnberg kritisk mot sitt Frölunda Indians

Frölunda tappade i helgen en ledning mot Malmö Redhawks och klubbens tränare Roger Rönnberg var sannerligen inte nöjd efter slutsignalen.

Frölunda såg länge ut att gå mot en seger i det heta mötet med Malmö. Efter vårens heta slutspelsserie så har det sannerligen sprakat rejält i mötena lagen emellan och den här matchen var inte på några sätt annorlunda. Det smällde rejält och till skillnad mot när lagen möttes för en dryg månad sedan så var det nu Frölunda som tog tag i taktpinnen.

Inför den tredje perioden så gick också gästande Frölunda in till en ledning och mycket av snacket i studion hade under periodpausen handlat om hur Frölunda bara nu skulle spela av matchen och plocka med sig tre poäng hem till Göteborg. Riktigt så enkelt blev det dock inte, Frölunda tappade det helt och ganska snart så stod det 3-3 på resultattavlan. Spelarna såg rejält loja ut på isen och den intensitet och styrka som funnits i de två första perioderna var nu rejält bortblåst och Malmö utnyttjade det här läget bra.

Rönnberg försökte väcka sitt lag med en timeout, men Frölunda fortsatte att uppträda väldigt virrigt ute på isen och när väl hornet blåste för sista gången hade man förlorat med 5-3, en väldigt tung förlust för Frölunda som såg rejält besvikna ut när man tågade av isen. Detta var dock inget mot vad Roger Rönnberg som var knappast sparade på krutet när han efter matchen frågades ut av Cmore.

Det här är alldeles för dåligt, killarna visar inget alls i den sista perioden och såhär kan man inte spela om man ser sig själva som en utmanare till SM-guldet, det var riktigt uselt.

Rönnberg stannade dock inte där även om han medgav att klubbens spel i powerplay sett bra ut såhär långt.

Visst det är kul att det fungerar, men det hjälper inte när man beter sig såhär. Jag tyckte inte att vi hade attityd för att förtjäna det idag och det kommer jag berätta för killarna, det var alldeles för dåligt idag.

För Frölunda som spelat väldigt många bortamatcher såhär långt väntar nu tre raka hemmamatcher, något som nog får Roger Rönnberg och hans mannar att andas något lättare nu, det är dock inga enkla match som står på schemat och ska man nu inte halka efter allt för mycket i tabellen så måste spelet nu se väldigt mycket bättre ut. Annars kan det bli fler sådana här sura förluster för klubben.

★★★★★
Unibet har Trustly Trustly
Unibet har Swish Swish
Unibet har BankID BankID
Unibet har licens fra Spelinspektionen Licens

Unibet

Registrering med BankID
200 Free Spins
Bonus ej tillgänglig
Omsättningskrav på spin: 25x
oms.krav på insättning 1x
Uttagsförsök Ett Direkt (Swish)
Uttagsförsök Två Direkt (Trustly)
Hitta Starburst (Hastighet) 18 sek
Genomsnittlig svarstid chatt 2 min
Rank från andra jämförelsesidor 4.3
Reklamlänk | 18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se
Senast uppdaterad: 8 juli 2019