Annonsinformation

Puels första ord om tragedin

Puels första ord om tragedin

Denna nyhet är skriven innan Sverige fick en ny spelreglering.

Gör ett uttalande efter helikopterolyckan

Det har nu gått sex dagar sedan Leicesters Citys ägare Vichai Srivaddhanaprabha mycket tragiskt omkom i den helikopterolycka som skedde en dryg timme efter han sett sitt Leicester spela 1-1 mot West Ham United. Nu berättar för första gången klubbens tränare om sorgen.

Rapporterna inifrån Leicester City har sedan olyckan varit väldigt få, klubben har valt att stänga alla dörrar till media då hela klubben har befunnit sig i chock sedan Vichai Srivaddhanaprabha omkom. Under torsdagen så valde dock klubbens tränare Claude Puel att samtala med media samtidigt som han var vid arenan och la ner en ros.

Den tragiska förlusten av fem liv har drabbat oss alla väldigt hårt inom klubben. Vi är fortfarande i chock många av oss. Vichai byggde upp den här klubben från ruinens brant, men mer där till så byggde han upp hela staden och dess invånare. Leicester har något att vara stolta över och glädjas åt tack vare honom.

När Puel senare fick frågor om hur hans trupp hade hanterat den här tragedin märktes det att Puel själv blev mycket rörd och hade svårt att få fram orden.

Vi befinner oss alla i ett enda stort svart mörker just nu, men det enda vi kan göra för att hedra minnet av Vichai är att klättra upp och göra det här till en fantastisk säsong. Vi måste läka givetvis, men jag är säker på att det här har gjort vår grupp som redan innan var tight ännu mer så nu.

Leicester måste nu ladda om då man på lördag har match igen, denna gång står Cardiff för motståndet och även om Puel medger att det kommer bli väldigt speciellt så är han inte orolig över hur hans trupp kommer prestera.

Bland de första saker Kasper sa till mig när vi fått det bekräftat var att det nu är än viktigare att vi går ut på den där planen och ger vårt allt för den här klubben och den här staden. Sådana uttalanden i en sådan här pressad situation visar verkligen på vilken otrolig kraft det finns inom det här laget.

Leicester återfinns för närvarande på 12.e plats i Premier League, men kan vid en vinst mot Cardiff klättra så högt som till en niondeplats.

Senast uppdaterad: 8 juli 2019