Annonsinformation

Odds Riksdagsvalet 2018

Odds Riksdagsvalet 2018

Denna nyhet är skriven innan Sverige fick en ny spelreglering. För att se aktuella bonusar se vår recension av Unibet.

Spela på det svenska valet 2018

Söndagen den 9 september 2018 går svenska folket till vallokalerna för att utse ny riksdag och bestämma vilka som ska styra landet under de kommande fyra åren. Valet ser i år ut att bli en riktig rysare. Den senaste opinionsmätningen från Demoskop talar för en knapp seger för de rödgröna partierna (S, MP, V) över allianspartierna (M, L, C, KD), medan deras tidigare mätningar i sommar pekade på ett knappt övertag för Alliansen. Kampen hittills är så jämn den kan bli, vilket så klart gör valet extra spännande.

Särskilt som det på båda sidor av blockgränsen finns partier som riskerar att få mindre än 4 procent av rösterna och åka ut ur riksdagen. Hur kommer det att påverka styrkeförhållandena och regeringsbildningen? Fyraprocentsspärren kan helt klart bli det som avgör valet 2018, men åt vilket håll det kommer att slå står skrivet i stjärnorna. Precis som så mycket annat i detta val.

Odds för Valet 2018 - Flest procent av rösterna

PartiOdds
Socialdemokraterna (S)1.50Läs mer
Sverigedemokraterna (SD)2.40Läs mer
Moderaterna (M)21.00Läs mer
Centerpartiet (C)501Läs mer
Vänsterpartiet (V)751Läs mer
Liberalerna (L)1001Läs mer
Miljöpartiet (MP)1001Läs mer
Kristdemokraterna (KD)1001Läs mer

Odds för Valet 2018 - Koalition som bildar regering

KoalitionOdds
(m)+(l)+(c)+(kd)2.50Läs mer
(m)5.00Läs mer
(m)+(kd)8.50Läs mer
(m)+(sd)10.00Läs mer
(s)+(l)+(c)+(mp)11.00Läs mer
(s)+(mp)+(v)11.00Läs mer
(m)+(l)+(kd)12.00Läs mer
(s)12.00Läs mer
(s)+(m)12.00Läs mer
(s)+(m)12.00Läs mer

Odds för Valet 2018 från Unibet - Nästa regering i majoritet?

En annan stor fråga är huruvida nästa regering kommer att ha egen majoritet? Troligtvis nej. Men vad tror du?

UtfallOdds
Nej1.25Läs mer
Ja3.50Läs mer

Odds för Valet 2018 från Unibet - Vem blir Sveriges nästa statsminister?

PartiOdds
Ulf Kristersson (M)1.60Läs mer
Stefan Löfvén (S)2.30Läs mer
Annie Lööf (C)5.50Läs mer
Jimmie Åkesson (SD)11.50Läs mer

Spela på massa andra alternativ & utgångar i Riksdagsvalet 2018

Vilka åker ur? Blir Jimmie Åkesson ny statsminister?

Blir det Kristdemokraterna, Liberalerna eller Miljöpartiet som kommer att åka ut ur riksdagen? Eller får de kanske sitta kvar allihop? Kommer Sverigedemokraterna att bli större än Socialdemokraterna? Kan det rent av bli Jimmie Åkesson som blir vår nya statsminister? För vissa är det en dröm som hägrar vid horisonten, för andra rena skräckvisionen med ekon av 30-talet. Vissa antaganden känns rimligare än andra, men historien har lärt oss att allt kan hända och att hela spelbrädet kan tippas över ända när man minst anar det. Spännande, minst sagt!

Jimmie Åkesson vår nästa statsminister? Vad tror du?

Hos Unibet kan man satsa friskt på det mesta – från fotboll och boxning till datorspel och politiska händelser runt om i världen, som till exempel utgången av just det svenska riksdagsvalet. Sedan dem i början av 2000-talet införde möjligheten att spela på olika delar av valutgången har intresset för detta slags spel vuxit enormt, både bland bettingsugna spelare men också bland journalister, politiska analytiker och allmänt nyfikna människor som gärna sneglar på oddsen för att se åt vilket håll de politiska vindarna blåser. Oddsen på spelsidorna kan i och för sig skilja sig rejält från mätningarna i de olika opinionsundersökningarna, men ger precis som de traditionella mätningarna en fingervisning om hur det slutliga resultatet kan komma att te sig. Inför höstens riksdagsval har vi därför precis som vanligt laddat upp med ett gäng sköna vadslagningar för dig som vill spela på det svenska riksdagsvalet 2018.

Sverigedemokraterna blir största partiet - enligt spelarna

Vilket blir det största partiet? I dagsläget lutar de flesta av våra spelare åt Sverigedemokraterna, tätt följda av Socialdemokraterna. Att betta på något av dem känns rätt meningslöst då det inte ger mycket tillbaka. Kanske skulle man sätta en slant på någon riktig högoddsare istället? Miljöpartiet, Kristdemokraterna och Liberalerna ger alla 1 000 tusen gånger pengarna... Chansen att vi alla ska bli nyfrälsta på Jesus och Ebba Busch Thor till i höst är väl inte så där överdrivet stor direkt, men om den här extrema hettan håller i sig och klimatet spårar ur fullständigt så kanske Miljöpartiets språkrör Isabella Lövin och Gustav Fridolin plötsligt kan te sig som ett slags frälsare?

3 gånger pengarna på Moderaterna

Kommer Socialdemokraterna eller Moderaterna att få flest röster i valet? Underdogen i sammanhanget är Moderaterna, med en utdelning på 3 gånger pengarna. Moderaterna eller Sverigedemokraterna då? Det svaret tycks givet, åtminstone om man ser till oddsen. Att Ulf Kristerssons moderater skulle få fler stolar att sitta på än Jimmie Åkessons sverigedemokrater tycks så gott som uteslutet, men skulle å andra sidan ge 5 gånger insatsen. Ser man till de mindre partierna så tycks fler tro på Miljöpartiets förmåga att samla röster än på Kristdemokraternas, medan Centerpartiet vs. Vänsterpartiet kan bli en strid på kniven. Vänsterpartiet har ändå något lägre odds än centern, vilket Annie Lööf nog lär gräma sig en del över medan vänsterns ledare Jonas Sjöstedt helt säkert jublar.

Moderaternas nya partiledare Ulf Kristersson har en tuff utmaning

En regering med egen majoritet?

Utöver att spela på antalet procentenheter som de olika partierna kommer att få i riksdagsvalet, kan man även satsa pengar på själva regeringsbildningen. Kommer vi till slut att få en regering med egen majoritet eller inte? För att bilda en majoritetsregering krävs 175 stolar, alltså fler än hälften av riksdagens 349 stolar. Få spelare tror att något parti kommer att lyckas skramla ihop så många mandat, utan att vi i stället kommer att få en minoritetsregering gav något slag. Den som väljer att gå emot strömmen och ändå satsar på en majoritetsregering kan tjäna stora pengar med odds på 5 gånger insatsen.

Samarbete mellan S, M, C och L? Eller M, C, L och SD?

Som läget ser ut i dag kommer varje minoritetsregering att behöva stöd av ett eller flera partier som de normalt inte samarbetar med för att få igenom sin budget. Partiernas styrkeförhållanden och samarbetsförmåga med andra partier kommer därför att bli utslagsgivande. Får vi se ett samarbete mellan S, M, C och L? Eller kanske mellan M, C, L och SD? Moderaterna har öppnat dörren för att bjuda in SD till ett regeringssamarbete. Alliansen skulle då kunna bilda en regering med egen majoritet i riksdagen, även om de rödgröna partierna får fler röster. Centerpartiet och Liberalerna har dock hittills varit väldigt tydliga med att de inte kan gå med på en sådan lösning. Räcker det om M och SD gör gemensam sak?

Betta på fyraprocentspärren

Sådana tänkbara samarbeten är svåra att räkna på när flera av de mindre partierna hänger löst, vilket är fallet i dag. Här finns ett annat slags betting som man kan göra, det vill säga att spela på om ett parti kommer att klara fyraprocentsspärren eller inte. Kommer Kristdemokraterna att få mer eller mindre än 4 procent av rösterna? En knapp majoritet av våra spelare lutar åt att de kommer att åka ut ur riksdagen i höstens val. Något fler tror på att Miljöpartiet kommer att lyckas kravla sig över tröskeln.

Vad gäller Liberalerna så är oddsen för att de kommer att få mer än 5 procent av rösterna i skrivande stund exakt lika stora (1.83) som oddsen för att de kommer att få mindre än 5 procent. Exakt samma vad och odds gäller även för Vänsterpartiet. Detta mycket osäkra läge gör så klart utgången av detta val särskilt spännande, då fyraprocentsspärren som sagt ser ut att bli det som avgör om det i slutänden blir de rödgröna partierna eller Alliansen som kommer att styra landet de närmaste åren. Om något av partierna i det egna blocket inte lyckas ta sig över spärren kan ett övertag i antal röster snabbt förvandlas till valförlust när riksdagsmandaten fördelas.

Liberalerna ligger pyrt till i valet 2018

Favoriten bland spelarna är Sverigedemokraterna

Så vilket parti kommer då att få flest röster i valet? Ser man till oddsen så är Sverigedemokraterna spelarnas favorit, med odds på 1.68 mot 1.9 för Socialdemokraterna och 11.0 för Moderaterna. Övriga partier ger flera hundra gånger bättre utdelning. Vad gäller vår nya statsministers partitillhörighet är det hyfsat jämt skägg mellan Socialdemokraterna och Moderaterna, medan Sverigedemokraterna kommer på tredje plats och Centerpartiet på fjärde plats. Det är åtminstone spelarnas bedömning av hur det svenska riksdagsvalet 2018 kommer att avlöpa.

Valet är den 9 september och mycket vatten ska rinna under broarna innan dess

Men ännu är det några veckor kvar till valet den 9 september och mycket kan hända fram till dess. Vem vet vilka politiska skandaler som väntar runt hörnet till den nya månaden? Eller vad Donald Trump plötsligt får för sig att twittra om på morgonkvisten? I politiken finns det alltid svarta svanar att satsa på. Bindgalna presidenter, unioner som faller samman, riksdagsmän som springer runt och vevar med järnrör på stan... Sannolikheten att det ska dyka upp en svart svan i ankdammen är inte stor, men rätt som det är händer det! Det som verkar helt otänkbart i dag med utdelningar på över tusen gånger insatsen kan ett par dagar innan valet plötsligt framstå som något helt självklart och oundvikligt. Vem har sagt att politik skulle vara mindre spännande än fotboll, boxning eller speedway?

★★★★★
Unibet har Trustly Trustly
Unibet har Swish Swish
Unibet har BankID BankID
Unibet har licens fra Spelinspektionen Licens

Unibet

Registrering med BankID
200 Free Spins
Bonus ej tillgänglig
Omsättningskrav på spin: 25x
oms.krav på insättning 0x
Uttagsförsök Ett Direkt (Swish)
Uttagsförsök Två Direkt (Trustly)
Hitta Starburst (Hastighet) 17 sek
Genomsnittlig svarstid chatt 2 min
Rank från andra jämförelsesidor 4.3
Reklamlänk | 18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se
Senast uppdaterad: 27 juli 2023