Annonsinformation

Mikael Stahre sparkas av San Jose Earthquakes

Mikael Stahre sparkas av San Jose Earthquakes

Denna nyhet är skriven innan Sverige fick en ny spelreglering. För att se aktuella bonusar se vår recension av Bethard.

Valde att bryta kontraktet

Mikael Stahres tid i San Jose Earthquakes har varit allt annat än enkel. Laget har varit miserabla såhär långt den här säsongen och igår så kom då beskedet att klubbledningen valt att bryt kontraktet med Stahre.

Stahre kom till klubben från BK Häcken förra hösten under rätt så tumultartade former då både Häckens ledning och spelare öppet riktade kritik mot hur Stahre hade skött hela historien. Den första säsongen i San Jose gick också rätt hyfsat för tränaren som med ett allt annat än bra spelarmaterial lyckades få upp klubben ur det värsta bottenträsket och räddade säsongen.

Inför den här säsongen var dock kravbilden annorlunda, nu ville ledningen i San Jose se resultat och det kunde knappast Stahre uppvisa. San Jose har gått oerhört tungt såhär långt och med endast fyra vinster såhär långt in på säsongen så har det spekulerats en längre tid kring tränarens framtid i klubben. Droppen som fick bägaren att rinna över kom under den gångna helgen när San Jose fick sig en rejäl genomgång av Sporting Kansas som slutade med 5-1 förlust och man väljer alltså nu att bryta kontraktet med Stahre, såhär säger klubbens general manager till klubbens hemsida efter beslutet.

Mikael har kvalitéer, både som person och som tränare, som kommer att bli saknade av spelare, staben och klubben. Vi kände att vi behövde en förändring och bestämde oss för att de sista sex matcherna representerade en möjlighet för oss att ta ut en ny riktning och utvärdera våra alternativ.

Vad som händer med Stahre nu kommer bli intressant att följa, många experter menar på att det sätt som han valde att lämna Häcken på har gjort så att en hel del broar om inte alla har blivit brända här i Sverige. Klubbarna ska inte riktigt känna något större förtroende eller någon långsiktighet med honom vid rodret så framtida tränarroller kommer nog Stahre få leta efter utomlands.

I San Jose spelar även de två svenska spelarna Magnus Eriksson och Joel Qwiberg.

★★★★★
Bethard har Trustly Trustly
Bethard har Swish Swish
Bethard har BankID BankID
Bethard har licens fra Spelinspektionen Licens

Bethard

500 kr Bonus
20 Free Spins
Omsättningskrav på bonus: 20x
Omsättningskrav på spin: 0x
oms.krav på insättning 1x
Uttagsförsök Ett 10 min (Trustly)
Uttagsförsök Två 26 min (Swish)
Hitta Starburst (Hastighet) 19 sek
Genomsnittlig svarstid chatt 30 sek
Rank från andra jämförelsesidor 4
Reklamlänk | 18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se
Senast uppdaterad: 8 juli 2019