Annonsinformation

Lagkaptenen lämnar ÖFK

Lagkaptenen lämnar ÖFK

Denna nyhet är skriven innan Sverige fick en ny spelreglering. För att se aktuella bonusar se vår recension av Bethard.

Brwa Nouri överger Östersund för Bali United

Östersund har redan tappat Ken Sema, Graham Potter och Sotirios Papagiannopoulos. Nu kommer nästa tunga tapp för klubben då det idag står klart att lagkaptenen Brwa Nouri lämnar klubben.

Uppförsbacken för Östersunds känns nu riktigt jobbig, i stort sett hela klubbens stomme är borta och idag kom alltså ytterligare ett tungt slag. Brwa Nouri som varit lagkapten i klubben är klar för Bali United i Indonesien och läget börjar nu se riktigt jobbigt ut för ÖFK.

Kontraktet som Nouri har skrivit på med Bali United är skrivet på två och ett halvt år och det är en märkbart tagen Nouri som uttalar sig till klubbens hemsida.

Det känns konstigt att lämna den här föreningen som har betytt så mycket för mig. Men nu börjar ett nytt äventyr.

Nouri fortsätter sedan med att berätta att han förstår att flytten kan te sig konstig hos många, men att det finns vissa anledningar som gör att han tycker att den här flytten känns spännande.

De som känner mig vet att mina favoritländer ligger i Sydostasien. När jag åker på semester är det dit jag vill åka. Jag gillar sättet de tänker på och sättet de lever. Jag brukar säga att ”här skulle jag vilja bo och spela fotboll.” Rent geografiskt, socialt och ekonomiskt så var det något som inte gick att säga nej till.

Även om man kan förstå Nouri så är givetvis flytten mer eller mindre karriärsdödande. Den indonesiska ligan är inte mycket att hänga i julgranen och hans plats i Östersund var sannerligen som gjuten. Samtidigt så måste man beundra att en spelare tar ett sådant här steg då han uppenbarligen verkligen verkar trivas i Indonesien och kanske är det också så att Nouri ser varthän det kan gå för ÖFK de kommande säsongerna.

Även Saman Ghoddos sägs ju vara på väg bort från klubben och börjar man inte få in lite nya spelare nu så kommer framtiden vara väldigt jobbig för klubben. Att ersätta dem här spelarna och tränaren man tappat är mer eller mindre omöjligt, men i den takt man tappar spelare nu så måste det börja komma in lite nytt snart.

★★★★★
Bethard har Trustly Trustly
Bethard har Swish Swish
Bethard har BankID BankID
Bethard har licens fra Spelinspektionen Licens

Bethard

500 kr Bonus
20 Free Spins
Omsättningskrav på bonus: 20x
Omsättningskrav på spin: 0x
oms.krav på insättning 1x
Uttagsförsök Ett 10 min (Trustly)
Uttagsförsök Två 26 min (Swish)
Hitta Starburst (Hastighet) 19 sek
Genomsnittlig svarstid chatt 30 sek
Rank från andra jämförelsesidor 4
Reklamlänk | 18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se
Senast uppdaterad: 8 juli 2019