Annonsinformation

Klubbdirektören i Helsingborg IF vill se Henke i klubben igen

Klubbdirektören i Helsingborg IF vill se Henke i klubben igen

Denna nyhet är skriven innan Sverige fick en ny spelreglering. För att se aktuella bonusar se vår recension av Bethard.

Hoppas ta sig tillbaka till Allsvenskan

Helsingborgs IF går som tåget i superettan och i och med helgens vinst mot Falkenberg toppar nu laget serien tre poäng framför just Falkenberg, vägen till Allsvenskan ser alltså ut att ligga raklång för HIF vars ordförande nu öppnar upp för att en av klubbens största stjärnor kan göra comeback i klubben.

De flesta av oss minns nog bilderna på en Henrik Larsson iförd träningsoverall lite lätt studsande på lätta fötter framför en hord av fans som precis tvingat hans son att ta av sig matchtröjan. Scenerna när Helsingborg åkte ur Allsvenskan efter förlusten mot Halmstad har ekat ända sedan den dagen och Henrik Larssons sejour i klubben som tränare blev sannerligen inte som han eller klubbens fans tänkt sig. Kommentarerna efter match från Larsson om att han hade vakthundar hemma och inte var rädd att försvara varken sig själv eller hans familj chockade Sverige. Såhär var inte alls tanken att sagan om Henrik Larsson i Helsingborg skulle sluta.

Med tiden så verkar dock känslorna ha lugnat ner sig något och både Henrik och Jordan Larsson har i ett flertal intervjuer pratat om hur starkt de båda två känner för klubben, men också att något på riktigt gick sönder den där dagen i november.

Sedan dess har HIF laddat om rejält och ser nu alltså ut att vara på väg tillbaka in i fotbollens finrum. Värvningarna av Andreas Granqvist, Rasmus Jönsson och Wanderson har fallit väl ut för klubben som nu alltså med största sannolikhet återigen kliver in i Allsvenskan till våren. Därför är det kanske inte heller så konstigt att nya klubbdirektören Joel Sandborg i en intervju med Expressen nu öppnar upp för möjligheterna för Henke att göra comeback i någon form i klubben.

Jag vill definitivt se honom i klubben. Sedan vet inte jag i vilken roll eller hur det ska se ut. I mitt hjärta, och allt runtomkring HIF, är Henrik en legend.

Sandborg som tillträder sin nya tjänst som klubbdirektör officiellt först i början av november fick också en hel del frågor kring Andreas Granqvist och hur han ser på samarbetet med klubbens nu största stjärna.

Mötena jag har haft med Andreas såhär långt har varit väldigt bra och jag ser fram emot att jobba med honom.

Vägen till Allsvenskan ser som sagt ut att ligga vidöppen för Helsingborg och när Sandborg får frågan hur han tänkt fira ett eventuellt avancemang så sparar han inte direkt på krutet.

Jag kommer att fira med bubbel. Hur klubben ska fira vet jag inte förrän jag sätter mig ner med HIF:s tillförordnade klubbdirektör (Helena Wennerström). Men att vi ska fira tror jag alla förstår.

Betta på Superettan och Allsvenskan hos Bethard

★★★★★
Bethard har Trustly Trustly
Bethard har Swish Swish
Bethard har BankID BankID
Bethard har licens fra Spelinspektionen Licens

Bethard

500 kr Bonus
20 Free Spins
Omsättningskrav på bonus: 20x
Omsättningskrav på spin: 0x
oms.krav på insättning 1x
Uttagsförsök Ett 10 min (Trustly)
Uttagsförsök Två 26 min (Swish)
Hitta Starburst (Hastighet) 19 sek
Genomsnittlig svarstid chatt 30 sek
Rank från andra jämförelsesidor 4
Reklamlänk | 18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se
Senast uppdaterad: 8 juli 2019