Annonsinformation

Johansson hoppar av som lagkapten i Färjestads BK

Johansson hoppar av som lagkapten i Färjestads BK

Denna nyhet är skriven innan Sverige fick en ny spelreglering. För att se aktuella bonusar se vår recension av Unibet.

Mikael Wikstrand kliver in istället

Färjestads BK har fått en tuff start på SHL och under tisdagskvällen så briserade något av en liten bomb i Karlstad. Klubbens nuvarande lagkapten Alexander Johansson väljer att stiga åt sidan och istället är det Mikael Wikstrand som får ta över rollen som ny kapten i klubben.

Alexander Johansson har haft en tuff inledning på säsong, precis som hans klubb. Johansson har fått väldigt sparsamt med speltid och det har synts på isen att den tidigare så effektiva spelaren nu inte alls mått bra. Detta till trots var det dock inte många som var förberedda på att han skulle välja att hoppa av som lagkapten för en av Sveriges mest anrika föreningar. Anledningen till valet att stiga ner ska enligt sportchefen Peter Jakobsson handla om att Johansson själv inte tycker att han har kommit upp i den nivå som han själv tycker krävs av en lagkapten i ett lag som Färjestad och såhär säger han till klubbens hemsida.

Alex vill det bästa för laget och klubben, och han känner att han inte är där han vill och behöver vara för att leda skutan. Det har hänt förut (Jörgen Jönsson 2002) och lite på samma premisser. Utfallet den gången blev bra för både lag och spelare.

Även Alexander Johansson har uttalat sig till klubbens hemsida om än något fåordigt.

Laget går före jaget. Beslutet är det bästa för laget just nu och det är därför jag gör det här.

Ingen vidare förklaring kan tyckas och det är inte utan att man tror att det ligger mer i det här beslutet än vad man vill ge sken av. När klubbar byter lagkaptener brukar det ofta vara en indikation på att något in står helt rätt till i truppen. Färjestad har uppträtt rejält svagt de senaste matcherna och kanske är det helt enkelt så att Johansson inte kan hantera pressen.

Ny lagkapten blir alltså istället Mikael Wikstrand som också han har uttalat sig till hemsidan såhär om sitt nya uppdrag.

Ärofyllt uppdrag såklart, men jag kommer inte att vara annorlunda nu än jag varit förut. Jag är den jag är och kanske är det just därför jag fick frågan.

Hela historian luktar som sagt skumt hela vägen och bli inte förvånande om vi får se en hel del förändringar i Färjestads trupp under vintern. Sådant här brukar som sagt aldrig föra något gott med sig.

★★★★★
Unibet har Trustly Trustly
Unibet har Swish Swish
Unibet har BankID BankID
Unibet har licens fra Spelinspektionen Licens

Unibet

Registrering med BankID
200 Free Spins
Bonus ej tillgänglig
Omsättningskrav på spin: 25x
oms.krav på insättning 1x
Uttagsförsök Ett Direkt (Swish)
Uttagsförsök Två Direkt (Trustly)
Hitta Starburst (Hastighet) 18 sek
Genomsnittlig svarstid chatt 2 min
Rank från andra jämförelsesidor 4.3
Reklamlänk | 18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se
Senast uppdaterad: 8 juli 2019