Annonsinformation

Ekman-Larsson ny kapten i Arizona Coyotes

Ekman-Larsson ny kapten i Arizona Coyotes

Denna nyhet är skriven innan Sverige fick en ny spelreglering. För att se aktuella bonusar se vår recension av Bethard.

Svenskarna är populära i NHL

Trots att gårdagens riktigt stora nyhet var att Erik Karlsson gick till San Jose Sharks så hände det även saker i Arizona under gårdagen som man inte kan bortse ifrån, Oliver Ekman-Larsson blev nämligen där utnämnd till lagkapten.

Ända sedan det stod klart inför förra säsongen att Shane Doan inte skulle fortsätta i Arizona Coyotes har klubben saknat en officiell kapten. Igår kväll kom dock ett meddelande som nog många av oss sett komma under en längre tid, Ekman-Larsson är klubbens nya kapten.

Inte någon större överraskning

Som sagt kommer inte det här som någon större överraskning då Ekman-Larsson varit klubbens absolut mest framträdande stjärna nu under en väldigt lång tid, klubbens enda stjärna också för den delen. Arizona har sannerligen inte haft det lätt de senaste åren och trots att man satsade rätt rejält förra säsongen så kunde man inte ta igen det stora poängtapp man hade efter den urusla inledningen på säsongen där klubben slog bottenrekord i hela NHL i plockade poäng.

Framtiden ser dock väldigt intressant ut i klubben, i organisationen finns det en hel del intressanta ynglingar och där kommer Ekman-Larsson spela en oerhört viktig roll. Han är känd för sin professionalism och arbetsvilja, något som Arizona vid ett flertal tillfällen hyllat och något som man anser vara oerhört viktigt om man ska kunna utveckla de spelare man har på bästa sätt. Klubbens general manager sa såhär till klubbens hemsida när man bekräftade att Ekman-Larsson var klubbens nya lagkapten.

Oliver är en fantastisk spelare och en fantastisk person. Han är en förebild på isen och är en av de främsta backarna inom sporten. Jag är övertygad om att han kommer vara en utmärkt kapten för laget i många år framöver.

Även Ekman-Larsson uttalade sig och sa då såhär om sitt nya uppdrag.

Jag känner mig väldigt hedrad och stolt över att ha fått detta stora förtroende och jag ser verkligen fram emot det vi kan uträtta här i Arizona under de kommande åren.

Detta betyder också att Sverige just nu har tre lagkaptener i NHL, Henrik Zetterberg i Detroit, Gabriel Landeskog i Colorado och nu alltså Oliver Ekman-Larsson i Arizona. Ett väldigt fint facit på att svenska spelare fortsatt rankas väldigt högt i världens bästa hockeyliga.

★★★★★
Bethard har Trustly Trustly
Bethard har Swish Swish
Bethard har BankID BankID
Bethard har licens fra Spelinspektionen Licens

Bethard

500 kr Bonus
20 Free Spins
Omsättningskrav på bonus: 20x
Omsättningskrav på spin: 0x
oms.krav på insättning 1x
Uttagsförsök Ett 10 min (Trustly)
Uttagsförsök Två 26 min (Swish)
Hitta Starburst (Hastighet) 21.333333333333332 sek
Genomsnittlig svarstid chatt 30 sek
Rank från andra jämförelsesidor 4
Reklamlänk | 18+ | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se
Senast uppdaterad: 27 juli 2023