Hockeyfest i NHL på måndagen den 8 oktober 2018

Hockeyfest i NHL på måndagen den 8 oktober 2018

Tre spännande matcher ikväll på rimliga tider

Det visar sig att helgdagar på andra sidan jorden också har en positiv inverkan på oss här i Sverige. Det är nämligen Columbus Day på andra sidan Atlanten idag vilket betyder att vi bjuds på en buffé av flera väldigt intressanta NHL-matcher på tider som faktiskt passar oss här i Sverige ypperligt.

Boston Bruins – Ottawa Senators (Viaplay 19.00)

Ottawa Senators sommar var sannerligen ingen höjdare, klubben har mer eller mindre varit i upplösningstillstånd sedan det stod klart att Erik Karlsson skickades till San Jose Sharks i utbyte mot i stort sett inget av värde. Lägg därtill att varken klubbens GM eller ägare sedan tidigare var särskilt populära och ni förstår hur känslorna svallade i Ottawa. När nu säsongen har dragit igång så får man ändå ge Senators att de kommit in i den på ett bra sätt, en vinst och en förlust på övertid såhär långt är sannerligen inte fy skam och när man nu besöker Ottawa ikväll så finns det helt klart möjlighet att bärga klubbens andra seger.

Hemmalaget Boston åkte på en rejäl näsbränna i premiären mot Washington där man fick se sig besegrade med hela 7-0. Laget föll ihop fullkomligt i det mötet och efter matchen så fick både spelare och ledare i organisationen utstå en hel del kritik. Man lyckades dock samla ihop sig på ett bra sätt och i förra omgången besegrade man Buffalo ganska enkelt. Matchen var väl inget att skriva hem om direkt, men man lyckades få in några puckar samtidigt som man höll nollan. Nu hoppas man kunna bygga vidare på det spelet och det lär inte bli en särskilt enkel uppgift då Senators kommer ifrån en viktig seger mot Toronto senast.

New York Islanders – San Jose Sharks (Viaplay 19.00)

Precis som Ottawa Senators hade inte New York Islanders någon vidare sommaren, klubbens storstjärna under de senaste åren John Tavares valde att efter mycket om och men lämna klubben för Toronto Maple Leafs och det mesta kändes dystert. Trots detta så är ändå Islanders ett helt klart intressant lag i NHL, klubben har flera unga spelare på väg upp och med nya tränaren Barry Trotz som vann Stanley Cup så sent som i somras vid rodret kan saker och ting i Islanders mycket väl se riktigt bra ut i slutet av säsongen. På två spelade matcher den här säsongen har man en vinst och en förlust och även om utsikterna för en vinst ikväll kanske inte är jättegoda med tanke på att det är Sharks som kommer på besök, men hajarnas spel har sett lite trögt ut i säsongsinledningen och får Islanders bara en bra start på matchen så kan man mycket väl skrälla här.

Sharks besegrade senast rivalen LA Kings efter förlängning och såg bra mycket bättre ut i den matchen än vad man gjorde i premiären mot Anaheim som man förlorade, detta till trots att man hade det mest av spelet och vann skottstatistiken överlägset. Effektiviteten fanns dock inte riktigt där och när man nu ställs mot Islanders är förhoppningarna stora på att det ska bli en rejäl islossning här. Erik Karlsson som såhär långt har spelat med Marc-Edouard Vlasic i ett backpar har sett riktigt bra ut och kommer han bara igång även i powerplay så kan Sharks gå precis hur långt som helst den här säsongen.

Buffalo Sabres – Vegas Golden Knights (Viaplay 21.00)

Avslutningen på kvällen är en riktig smällkaramell där vi dels bjuds på Rasmus Dahlin (Kommer första målet i NHL ikväll?) och fjolårets riktigt stora överraskning i Vegas Golden Knights. För Buffalos del inleddes säsongen med en 4-0 förlust mot Boston där Buffalo med handen på hjärtat aldrig var riktigt nära detta följdes dock upp med en riktigt bra insats mot New York Rangers som man lyckades vinna med 3-1. Nu hoppas man kunna bygga vidare på det spelet samtidigt som man också givetvis hoppas att Rasmus Dahlins poängproduktion kommer igång. Möjligheterna till detta ser också ganska bra ut, Vegas har ännu inte imponerat den här säsongen även om vinsten senast mot Minnesota var en fin skalp.

Speciellt märkbart har det varit att Marc-Andre Fleury inte varit sitt riktigt rätta jag såhär i säsongsinledningen. I premiären mot Philadelphia såg han väldigt stel ut och blev också utbytt efter han släppt några väldigt enkla puckar. Matchen mot Minnesota var ett fall framåt även om returspelet verkligen behöver höja sig ett par snäpp nu. Sommarens stora värvning i Max Pacioretty hade en tuff match mot Flyers, men kom igång senast mot Minnesota och formkurvan pekar nu i alla fall uppåt för Vegas som givetvis hoppas på att man kan göra samma resa som man gjorde förra säsongen, men denna gång gå hela vägen och bärga Stanley Cup.
Publicerad: mån 8 okt 2018 | Uppdaterad: mån 8 jul 2019