Tungt besked för Blåvitt

Tungt besked för Blåvitt
Publicerad: mån 13 aug 2018 | Uppdaterad: mån 8 jul 2019

Tuffa skadebesked för IFK Göteborg

Som om inte Tobias Hyséns och IFK Göteborgs säsong redan var tillräckligt jobbig kommer nu ytterligare en smäll. Tobias Hysén som under en längre tid dragits med skadebekymmer kommer tvingas till operation.

Det är Hyséns knä som fortfarande skapar problem och nu har det alltså gått så långt att en operation är oundviklig. En nyhet som verkligen inte IFK Göteborg behöver just nu då spelet i Allsvenskan inte alls har stämt den sista tiden. Bottennappet mot Sirius senast tog riktigt hårt på klubben och fansen och efter slutsignalen så var det väldigt upprörda känslor på sina håll.

Tobis Hysén själv har vid ett flertal tillfällen berättat om hur tuff den här säsongen har varit för honom och när nu den här nyheten kommer ut passar han även på att skicka en hälsning till fansen via klubbens hemsida.

Just nu har jag tyvärr ett knä som inte lämpar sig för fotbollsspel. Jag är ledsen att jag inte kan köra på och hjälpa till i den tuffa situation vi befinner oss i. Jag kommer dock att göra allt jag kan för att stötta grabbarna från sidan. Nu handlar det om att gnugga rehab och försöka komma tillbaka så fort som möjligt, för att kunna hjälpa laget i slutfasen av säsongen. Tack för ert stöd.
Går allt som det ska bör Hysén vara tillbaka i spel i mitten av oktober berättar klubbens fysioterapeut Calle Persson.

Oftast räknar man med sex veckors rehab efter en sådan här skada så mitten av oktober är ett möjligt datum för Tobbe att vara tillbaka.
För IFK Göteborg så väntar nu en väldigt tuff höst. Laget har inte alls kommit samman på det sätt som många trodde inför säsongen och entusiasmen kring laget som fanns i våras är nu som bortblåst. Många menar på att Poya Ashbagis experiment inte alls har fungerat i klubben och det där tålamodet som det talades så mycket om inför säsongen verkar nu vara som bortblåst. Lägg därtill att klubben fortfarande har en jobbig ekonomisk situation trots försäljningen av Pontus Dahlberg.

För tillfället parkerar man på en elfteplats i Allsvenskan och med tuffa matcher mot Östersund och IFK Norrköping på schemat så kan det bli ännu jobbigare för den tidigare storklubben.